Háborúban nincsenek győztesek

"
A második világháborút sokan, sokféle képen feldolgozták már, de Bagó Tünde Ella háborúja című regénye egészen különleges szempontokból mutatja be az európai történelem egyik legmocskosabb időszakát.  Vádoljatok nyugodtan részrehajlással, mivel Tünde egyrészt nagyon jó barátnőm, másrészt olvastam a kézirat bizonyos részeit még a megjelenés előtt, de a teljes, nyomtatott művet csak egy héttel ezelőtt kaptam […]

írta: Becz Dorottya

A történetmesélés varázslat, s a mágia nem működik szeretet nélkül.

A második világháborút sokan, sokféle képen feldolgozták már, de Bagó Tünde Ella háborúja című regénye egészen különleges szempontokból mutatja be az európai történelem egyik legmocskosabb időszakát. 

Vádoljatok nyugodtan részrehajlással, mivel Tünde egyrészt nagyon jó barátnőm, másrészt olvastam a kézirat bizonyos részeit még a megjelenés előtt, de a teljes, nyomtatott művet csak egy héttel ezelőtt kaptam meg, és már ki is olvastam a regényt. 

Mondom, hogy szerintem miért érdemes, vagy inkább kötelezően ajánlott elolvasni: az Ella háborúja azoknak a németeknek a szemszögéből mutatja be a háború második felét, akik ellenezték Hitler ideológiáját, de valami miatt a hátországban maradtak. (Mindenki nem menekülhet el, ugye…). 

Ella háborúja

Ella háborúja

A főszereplő Ella értelmiségi családban nő fel, restaurátor lesz, művészet veszi őt körül egész életében. A zene, a képzőművészet számára nem úri hóbort, hanem az életet jelentő oxigén. A háború kitörésekor, amikor elveszíti a munkáját, légüres térbe lökik. 

Ezzel szemben a férje, Lukas, orvos – meglehetősen gyakorlatias munkája van, életeket ment. Teljes mértékben elítéli a Birodalom politikáját, ám mégis belép a náci pártba, annak érdekében, hogy ne vigyék a frontra, és együtt maradhasson a feleségével, megvédhesse őt. 

Ella csak jóval később tudja meg, hogy a férje párttag lett, ez falat emel kettejük közé. A tény, hogy Lukas “támogatja” a Birodalmat, felesége világát alapjaiban rengeti meg. És szerintem ez a regény legfontosabb kérdése: mit teszünk meg az életben maradásért a legembertelenebb időkben? Meddig megyünk el, mit áldozunk fel? Mi lesz a békeidőben vallott elveinkkel? Egyáltalán: hogyan maradjunk emberek? 

Lukas és Ella különböző módon reagálnak a kiélezett helyzetekben, és az író – rendkívül ügyesen csavarva a történetet – nem teszi le a voksát egyikük (és a többi fontos szereplő döntései) mellett sem. Egyébként pedig nem hiszem, hogy ez emberileg egyáltalán lehetséges lenne. 

A regény, ha nem is direktben, de feszeget egy másik kérdést is: kinek a munkája “fontosabb”? Az orvosé, aki sebeket kötöz, amputál, életeket ment, vagy a restaurátoré, a tudósé, aki a történelem eldugott zugaiban kutat összefüggések után, hogy aztán a felnövő generációk számára megmutathassa, mik azok a jelek, amelyek olyan katasztrófához vezetnek, mint a második világháború. 

Szerintem erre a kérdésre sincs jó vagy rossz válasz, és a saját válaszunkat sem kell hangosan kimondani, az is elegendő, ha elgondolkodunk a témán.

A nehéz témák ellenére az Ella háborúja egyáltalán nem didaktikus, sőt, rendkívül olvasmányos és fordulatos regény, nyugodtan magunkkal vihetjük nyaralni, tökéletes kikapcsolódást nyújt. Jó olvasást kívánok! 

A könyv itt megvásárolható.

Termékajánló

Összesen 1 találat

Iratkozz fel a hírlevélre