Színezőn, tolltartón, pólón és bögrén is találkozhatsz vele, ezernyi színben és motívummal készül. Festheted, rajzolhatod, kirakhatod magokból. Mindenhol ott van, de vajon mennyit tudunk az eredetéről, a szimbólumrendszeréről és hogyan fordíthatjuk a javunkra a motívumok és a színek fantasztikus erejét. Erről beszélgettem Tüttősi Ildikóval, a Tildi Mandala és Paverpol Textilműhely tulajdonosával.
Eredetileg hol jelentek meg a mandalák és mi volt a funkciójuk?
A mandala szanszkrit eredetű szó, jelentése kör, körszelet, korong. A keleti kultúrákban a meditáció egyik fontos eszköze, elkészítése lelki folyamat, maga is egy szertartás. Lényege abban áll, hogy egy kör alakú, vagy négyzetbe ágyazott kör motívumú mandalát készítenek, melyben a középpontból indulnak ki, a belső magból, és számos, igen változatos geometriai formát mintáznak meg. Tulajdonképpen mondhatjuk, hogy a mandala Indiából származik, és mandalakészítés célja az elmélyülés, a befelé fordulás, az érzések formába öntése. Nem a végeredmény a lényeg, hanem maga az elkészítés folyamata. Persze a kész mandala szerepe, hatása is fontos. A színek, motívumok, fények által képesek az energiaszint növelésére, ezáltal gyógyító, feszültségoldó hatással bírnak. Festésük, nézegetésük megnyugtatja az elmét, kikapcsol. Keleten főként homokmandalákat készítenek meditációs céllal, majd elsöprik őket, vagy a szélre bízzák, mintegy felajánlva az égieknek.
Mi a különbség és a hasonlóság a rangoli és a mandala között?
A rangoli is Indiából származik, kis falvakból, és funkciójukat, motívumaikat tekintve sok közös pont van a mandalákkal. Spirituális indíttatásúak azok is, asszonyok, lányok készítik őket, hogy áldást, szerencsét hozzanak a házra. Ezeknél használnak homokon kívül például fűrészport, téglatörmeléket, színes fűszereket, gabonaféléket. Motívumaikban nagyon hasonlóak a mandalákhoz. A természet motívumait használják, főként virágokat, lótuszt.
A keleti kultúrákon kívül máshol is megjelenik a mandala?
Nemcsak keleten, hanem a világ számos pontján, hazánkban is találkozhatunk mandalákkal az építészetben, díszítő művészetekben. Gondoljunk csak a templomok rózsaablakaira, a magyar hímzésben fellelhető motívumokra, faragásokra, vagy az élet virága szimbólumra.
A mandalákban számos forma, alakzat megjelenik: körök, levelek, virágok, hogy csak egy-két példát említsek. Ezeknek van szimbolikus jelentése?
Minden motívumnak megvan a sajátos jelentése. Csak néhányat említve: a lótusz keleten az élet virága, mely a mocsárban, a legzordabb körülmények közt is a legcsodásabb virágot képes hozni, magát az Életet. A tibeti templom a jóllét, gazdagság szimbóluma, a fény, erő temploma. A Sri yantra a világmindenséget jeleníti meg, a világ egyik legerősebb, legősibb geometrikus misztikus mintája.
Van annak jelentősége, hogy egy mandalában hegyes, szögletes vagy inkább lekerekített, hullámos vonalak jelennek meg?
Sok motívumot használunk a mandala készítése során, véleményem szerint az a lényeg, hogy ezek összhangban legyenek, és a színek által azt az üzenetet közvetítsék, amiért elkészítettük. Azt fontos észben tartanunk, hogy ősi hagyományokon alapuló mintákról van szó. Egy-egy mandalánál azt érdemes használni, amivel a saját magunk által megfogalmazott üzenetet a leginkább ki tudjuk fejezni.
Milyen üzeneteket hordoznak a színek a mandalákban?
A színeknek rendkívül fontos szerepük van, hiszen mindegyik más energiát hordoz. Gondoljunk csak a színterápiára. A teljesség igénye nélkül néhány szín jelentése: a zöld az egészség, harmónia, nyugalom kifejezője. A kék a női energetika színe, a béke, nyugalom, önbizalom erősítője. A piros az életenergia, vitalitás, erő szimbóluma. A fehér a tisztaság, egyszerűség, hűség, bizalom színe, a rózsaszín a feltétlen szereteté. A megfelelő érzésekhez, energiákhoz kapcsolódó színek kiválasztásával, a különböző árnyalataik alkalmazásával a mandaláink a legbensőbb érzéseinket is képesek közvetíteni.
Szerinted manapság miért olyan népszerűek a mandalák? (Színezők, mandala rajzolás, festés)
A hektikus, kiszámíthatatlan világunkban hatalmas szükség és növekvő igény van a lecsendesedésre, elmélyülésre, feltöltődésre. Ezt egyre több ember érzi. A mandalák a színek, formák által képesek nyugalmat teremteni. A készítésük során befelé fordulhatunk, hiszen az koncentrációt, odafigyelést igényel, miközben hatalmas energiát kapunk tőlük.
Tüttősi Ildikóról:
Hozzávetőleg tíz éve foglalkozik üvegmandalák és Paverpol textilszobrok készítésével. A mandalákat egy sajátos technikával készíti, az üveget két oldaláról festi meg, így éri el a 3D hatást. Alkotásaihoz akrilt, üvegfestéket, különböző pasztákat, gyöngyöket, strasszokat, homokot használ. Évek óta foglalkozásokat is tart mindkét technikában, és nagy öröm számára, hogy másokkal is megismertetheti ezt a csodát.
Ha kíváncsi vagy, engem miért foglalkoztat az indiai kultúra és a mandalák, kattints ide.